Neophodni ručni alati za elektroničara u servisu računala, telefona, pametnih telefona, tableta i iPhone uređaja

Neophodni ručni alati za elektroničara u servisu računala, telefona, pametnih telefona, tableta i iPhone uređaja

Danas elektroničari imaju pune ruke posla. Dok je nekada bilo uobičajeno naići na stručnjake „za sve“, danas se većina njih specijalizira za određenu nišu unutar konkretne grupe uređaja ili još preciznije – za uređaje određenog proizvođača. Bez obzira čime se bavimo u svom poslu, bez neophodnih ručnih alata nismo u stanju napraviti ništa. Zato je izuzetno važno, da prilikom pružanja svojih usluga, odaberemo najprikladnije i prilagođene potrebama ručné alate za elektroničara.

Za elektroničare, rad s vodičima i elektroničkim komponentama je svakodnevica. Kako bi taj rad bio udoban i siguran, svaki elektroničar mora imati svoj osnovni komplet ručnih alata – od pinceta, preko rezača i skidača izolacije, kliješta, pa sve do odvijača. U poduzeću SELEN odlučeno je posvetiti posebnu pažnju odjelu ručnih alata, što je rezultiralo izuzetno razvijenim sustavom filtera koji olakšavaju pronalazak alata savršeno prilagođenih našim potrebama.

Ako želimo odabrati rezače, možemo prikazati stablo kategorija s podjelom na bočne rezače, pneumatske rezače, standardne i ojačane modele. Svaki proizvod u ovoj kategoriji sadrži najvažnije informacije o rasponu rezanja, vrsti oštrice, točnim dimenzijama te tehnički crtež. Tako detaljna specifikacija omogućuje da se tijekom kupovine izbjegnu pogreške u obliku alata neprilagođenog našim potrebama.

Jednako jedinstvenu klasifikaciju imaju i pincete za elektroničare. Uostalom, pinceta je gotovo poput produžetka ruke elektroničara, i samo ona najprikladnija vrsti posla omogućuje održavanje udobnosti, sigurnosti, ali i preciznosti tijekom servisnih radova.

Odvijači su podijeljeni na momentne (dynamometryczne), ergonomske, izolirane, precizne i univerzalne. Svaki će pronaći nešto za sebe – od onih najviše specijaliziranih, koji zahtijevaju preciznost prilikom uvrtanja radi sigurnosti uređaja (odvijači s momentom), do udobnih za rad i robusnih ergonomskih odvijača te izoliranih odvijača koji zadovoljavaju visoke sigurnosne standarde.

Ovisno o tome s kakvim vodičima radimo, u ponudi se nalazi mnogo alata koji omogućuju jednostavno i učinkovito uklanjanje izolacije s vodiča.

Alati za elektroničare

Ovisno o vrsti obavljanih radova i tipu uređaja, potrebno je obratiti pažnju na to kakva su nam alata neophodna s aspekta ESD zaštite, ali i vlastite sigurnosti, za što je odgovorna između ostalog vrsta izolacije alata.

Udobnost i sigurnost rada elektroničara temelje se prije svega na higijeni rada, bez koje nije moguće osigurati kvalitetan rezultat. U održavanju reda i spremnosti ručnih alata za rad pomaže antistatički stalak za alat PIERGIACOMI PG-SU-8. Ovaj stalak izrađen je od čeličnog lima debljine 1,5 mm i presvučen je posebnim ESD antistatičkim slojem. Na njemu se mogu smjestiti najčešće korištena kliješta, pincete, odvijači i drugi alati. Može se montirati na zid ili radnu površinu.

Rad s vodičima ne podnosi manjak kvalitetnih rezača – takvih koji će izdržati desetke tisuća pritisaka i rezanja vodiča bez brzog trošenja oštrice. Zbog toga su rezači LINDSTROM 8141 za mnoge elektroničare najbolji izbor – nude raspon rezanja od 0,1 do 1,25 mm te čvrstu i izdržljivu FLUSH oštricu.

Primjer iz prakse: tijekom rada s vodičima, često je potrebno skratiti ih na odgovarajuću duljinu. Ovisno o promjeru vodiča, potrebno je koristiti odgovarajuće rezače koji će se nositi s vanjskom izolacijom, izolacijom pojedinih žica unutar vodiča i samim vodičem. Spomenuti rezači LINDSTROM 8141, zahvaljujući svojoj oštroj i izdržljivoj FLUSH oštrici, mogu rezati vodiče promjera od 0,1 do 1,25 mm. Ako je potrebno rezati deblje vodiče, vrijedi razmotriti, primjerice, PIERGIACOMI PG-ITR5000D, koji se može nositi s vodičima promjera od 1,63 do 2,05 mm. Nakon rezanja, vodič treba odstraniti izolaciju, za što je potreban odgovarajući alat za skidanje izolacije. I tu sve ovisi o promjeru vodiča i debljini izolacije. Skidač izolacije PIERGIACOMI PG-CCS10NB pogodan je za vodiče promjera od 0,4 do 2,6 mm.

Alati za popravak računala

Računala tipa PC tower danas su uglavnom u domeni specijaliziranih projektantskih ureda, računalnih entuzijasta i korisnika kojima su potrebni vrlo visoki performansi i mogućnost jednostavne nadogradnje. Međutim, trend je takav da većina korisnika umjesto tipičnog stolnog računala – kao što je to bilo do nedavno – odabire mobilna računala, prijenosna računala, tablete ili hibride koji spajaju obje ove vrste uređaja.

Ovisno o tome bavimo li se stolnim računalima ili isključivo mobilnim uređajima, naši setovi alata mogu se neznatno, ali ipak značajno razlikovati. Stolno računalo obuhvaća i monitor, kao i dodatnu periferiju – tipkovnicu, miš, skener, pisač itd. U slučaju prijenosnih računala ili hibrida, radi se o uređajima koji danas više nalikuju pametnim telefonima s gusto zalemljenim SMD komponentama na tiskanim pločama, nego klasičnim računalima sa žicama, konektorima, utorima i sličnim elementima.

Računala su vrsta potrošačke elektronike koja, po mom mišljenju, zahtijeva najširi spektar ručnih alata u arsenalu elektroničara. Velike razlike u veličini i tipu elektroničkih komponenti na matičnim pločama, velika količina vodiča te različit stupanj složenosti dijelova u računalima različitih vrsta zahtijevaju ne samo odgovarajuće odvijače, već i pincete – od najpreciznijih za male SMD/BGA komponente, do većih za konektore, otpornike ili kondenzatore u tipičnim dimenzijama za THT elemente. Stoga kupnja samo jedne vrste pincete nije dovoljna. Matične ploče pune THT elemenata zahtijevaju također kvalitetne rezače i kliješta.

Primjer iz prakse: zamislimo situaciju u kojoj treba zamijeniti napukli PCI-E utor na matičnoj ploči. Taj se utor najčešće lemi THT metodom (through-hole). Velik broj spojeva zajedno s korištenim bezolovnim lemom dodatno otežava posao. Preduge nožice najbolje je skratiti pomoću udobnih rezača PIERGIACOMI TR-25-P, čija 21-stupanjska zakrivljenost omogućuje sigurno i precizno rezanje vrlo blizu samoj površini laminata, čime se dobiva savršena duljina pinova.

Zatim se može koristiti niskotemperaturna legura na bazi bizmuta za pokrivanje spojeva, a potom odlemljivač za uklanjanje THT elemenata. Uz pomoć kliješta PIERGIACOMI PNB-2016, PCI-E slot se može čvrsto i sigurno primiti kako bi se uklonio kada se lem rastopi i spojevi otpuste. Njihov dugi, uski i ergonomski savijeni vrh omogućuje precizan rad čak i ako se oko slota nalaze gusto zalemljeni drugi elementi.

Čišćenje spojeva od starog fluksa, umetanje novog slota i ponovno lemljenje postaju prava zadovoljština. Taj dio možemo odraditi rukom, ili ako je pristup otežan, uz pomoć čvrste klasične pincete 232 SA duljine 150 mm. Kao i ranije, ovaj alat posebno je koristan kada je PCI-E slot okružen drugim komponentama i pristup mu je otežan.

Alati za popravak telefona

U posljednje vrijeme tržište mobilnih telefona prošlo je kroz veliku transformaciju. Mnogi se sigurno sjećaju marki poput Nokia, Siemens, Ericsson ili Sony-Ericsson, koje danas više ne postoje. Danas dominiraju Samsung, Huawei, iPhone, Xiaomi, Oppo – uglavnom azijski proizvođači. Ovisno o tome hoće li se servis specijalizirati za jednu marku ili nuditi usluge za sve modele, kao i o vrsti i razini složenosti popravaka koje želimo pružati, potrebni su nam različiti ručni alati – ne samo za otvaranje uređaja, već i za izvođenje popravaka.

Problem leži u tome što neki proizvođači koriste vijke za montažu kućišta, drugi se oslanjaju isključivo na ljepilo, a neki koriste kombinaciju oba. Već samo otvaranje telefona dobivenog od klijenta zahtijeva potpuno različite pristupe – ovisno ne samo o proizvođaču, već i o konkretnom modelu. Što više modela i marki uređaja želimo servisirati, to će i naš asortiman alata biti širi. Mnogi proizvođači koriste posebne vijke (pentalob, torx, trigram), dok su neki ostali vjerni klasičnim PHILLIPS vijcima. Sve to nameće potrebu za posjedovanjem odgovarajućih odvijača za uređaje različitih proizvođača.

Primjer iz prakse: odabir daljnjih alata ovisi o tome koje usluge servisa želimo nuditi. Možemo, primjerice, biti brzi servis koji izvodi samo jednostavne i brze modularne popravke, zamjenjujući tvornički pripremljene module spremne za ugradnju – poput zaslona, baterija, kamera, punjačkih ili audio pločica itd. Za takve zahvate odvijači, alate za otvaranje kućišta i osnovne pincete za precizan rad su u većini slučajeva dovoljni.

U slučaju Samsung pametnih telefona, kao i mnogih drugih modela, najčešće se koriste PHILLIPS vijci. Kod egzotičnijih modela kao što su Xiaomi ili Huawei, mogu se pojaviti vijci PHILLIPS, TORX (najčešće T6/T7/T8), a ponekad i njihova kombinacija. U takvom slučaju možemo samostalno sastaviti set odvijača – npr. odabrati BAHCO TORX BE-8907 s T7 nastavkom i nadopuniti ga ostalim potrebnim nastavcima iz te serije. Alternativno, možemo se odlučiti za gotovi komplet PIERGIACOMI PG-KITSPT, u kojem se, osim TORX veličina, nalaze i univerzalni odvijači – plosnati i PHILLIPS.

Situacija se dodatno komplicira kada se popravak ne svodi samo na zamjenu gotovih modula, nego na stvarnu popravku oštećenih komponenti – zamjenu SMD ili BGA elemenata, flex traka, konektora itd. Za takve zadatke bit će potrebne preciznije pincete. Ovdje će se dobro pokazati oštra pinceta PIERGIACOMI 7 SA, koja omogućuje lako uklanjanje oštećenih BGA/SMD elemenata i pozicioniranje novih prije lemljenja. Korisna će biti i pinceta PIERGIACOMI OSTRA PN-SS-SA.

Kako bi rad bio udoban i kako nijedna servisna situacija ne bi predstavljala iznenađenje, vrijedi se odlučiti za kompletan set pinceta različitih dimenzija – PIERGIACOMI PN-KIT7T.

Alati za popravak iPhone uređaja

Kod telefona marke Apple, serviseri trebaju alate koji će im omogućiti ne samo otvaranje kućišta pričvršćenog rjeđe korištenim vijcima pentalob ili trigram (Tri-Wing), već i izvođenje klasičnih popravaka.

U slučaju kada se želimo baviti zamjenom zaslona, komplet odgovarajućih odvijača i alata za otvaranje kućišta wystarczy kao osnovni set. Modularna konstrukcija iPhone uređaja čini takve popravke stosunkowo prostymi – uglavnom se svode na preprogramiranje zaslona i ponovno sklapanje uređaja s novim ekranom.

Situacija se mijenja u trenutku kada odlučimo baviti se i popravkom matičnih ploča u iPhone uređajima. Tada moramo nabaviti sve alate koji su neophodni svakom elektroničaru za rad s pločama koje sadrže SMD i BGA komponente. Budući da je iPhone vrlo kompaktan i kompleksan uređaj, njegove matične ploče imaju iznimno gusto postavljene i sićušne elemente, što dodatno otežava rad.

Primjer iz prakse: ako želimo zamijeniti oštećene čipove, zavojnice, prigušnice ili pregorjele kondenzatore – što su najčešći uzroci kvara na matičnim pločama iPhone uređaja – moramo imati set vrlo preciznih pinceta s oštrim vrhovima, koje omogućuju sigurno hvatanje gusto zalemljenih komponenti bez pomicanja susjednih elemenata.

U takvom slučaju, kategorija oštrih pinceta zaslužuje posebnu pažnju, jer će one biti najčešće korištene od strane servisera specijaliziranih za iPhone. Preporučuje se ulaganje u set pinceta različitih završetaka PIERGIACOMI PN-KIT7T, koji omogućuje udoban i kontroliran rad, a to se izravno prenosi na kvalitetu popravke.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • SKU
  • Rating
  • Price
  • Stock
  • Availability
  • Add to cart
  • Description
  • Content
  • Weight
  • Dimensions
  • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare